Moltorizmus: Víťazom 39. ročníka Aquacity rely Poprad Poliak Grzyb

14.09.2008 Poprad

Poprad 13. septembra (TASR) - Absolútnym víťazom najstaršej slovenskej rely, 39. ročníka Aquacity rely Poprad, sa v sobotu stal poľský jazdec Grzegorz Grzyb so spolujazdcom Przemyslawom Mazurom na Fiate Punto Grande S2000 1:49:20,2.
Pre 32-ročného Grzyba, ktorý je tradičným účastníkom automobilových súťaží na Slovensku, je to premiérový triumf na tomto podujatí. Druhá skončila česká posádka Jaroslav Orsák, Karel Vajík (Mitsubishi Lancer EVO IX) časom 1:51:48,2 a na treťom mieste prišla do cieľa slovensko-česká posádka Peter Gavlák, Miloš Hulka (Mitsubishi Lancer EVO IX) v čase 1:52:53,3.
Druhý deň tohto tradičného podujatia pod tatranskými končiarmi, ktorý sa išiel ako FIA Európsky pohár, sa začal dramaticky hneď od úvodu. Po prvom dni tretí Čech Václav Pech, ktorý je 6-násobným víťazom týchto pretekov, ani nenastúpil pre poškodený záves ramena na svojom Mitsubishi Lancer EVO IX. Smolu mal aj vedúci jazdec Jozef Béreš, ktorý hneď na prvej (celkove 10. RS) s názvom Novoveská Huta (18,80 km) poškodil záves kolesa a stratil takmer desať minút. Nasledoval pád z prvého miesta až do druhej desiatky.
Ešte horšie dopadol Tibor Cserhalmi po úvodnom dni na štvrtom mieste v Európskom pohári. Nezvládol nástrahy trate a havaroval, posádka našťastie vyviazla z nehody bez zranení. Do vedenia sa dostal Poliak Grzyb, ktorý bol na tejto rýchlostnej skúške najrýchlejší. Druhý čas dosiahol Orsák a na ďalších miestach sa umiestnili Česi Vojtěch Štajf, Václav Arazim a Maďar László Hanko. Dramatické okamihy pokračovali aj na 11. RS (Vikartovce, 14,60 km) keď havaroval Jaroslav Melichárek a so svojím nedobrzdeným Mitsubishi Lancer EVO IX skončil na protiľahlom svahu na streche, našťastie bez ujmy na zdraví. Béreš sa síce v ďalšom priebehu zrýchľoval, na 12. až 14. rýchlostnej skúške skončil druhý, záverečnú pätnástu vyhral, no celkove to stačilo len na 9. miesto so stratou 10:35,0.
Jozef Béreš ml. si však svoju smolu počas druhého súťažného dňa vykompenzoval už prvý deň, ktorý sa išiel ako štvrtý diel majstrovstiev Slovenska Tempus BECEP rely 2008. So svojím spolujazdcom Róbertom Müllerom triumfoval, v sobotu v rámci piateho podujatia domáceho šampionátu skončil až na 30. mieste so stratou vyše 10 minút. Pred záverečnými pretekmi 10. -11. októbra v Košiciach sa tak o prvé miesto delí s Igorom Drotárom so ziskom 111 bodov.
Druhý deň absolvovali súťažné posádky 368,60 km z toho zostávajúcich 6 rýchlostných skúšok meralo 90,10 km.